Game of Death – hongkongi, 1978. Rendezte: Robert Clouse, Bruce Lee. Írta: Robert Clouse, Bruce Lee. Kép: Gofrey A. Godar. Szereplők: Bruce Lee, Tai Chung Kim, Biao yuen (Billy Lo), Hugh O’Brian (Steiner), Dr. Land (Dean Jagger), Colleen Camp (Ann Morris). 103 perc.
A Halálos játszma elkészülte hosszú éveket vett igénybe, születése egyszerre volt tragikus és különös. A film Bruce Lee tervei szerint eredetileg egy ’Jeet Kune Do’ nevű harcművészeti technika stílusát mutatta volna be, melyben a hős egy ötszintes pagoda minden egyes emeletén különböző harcművészeti ágakban jártas ellenfelekkel vette volna fel a küzdelmet. Lee-t azonban felkérték A sárkány közbelép főszerepére, így a Halálos játszma forgatása ideiglenesen abbamaradt, a hongkongi színész 73-as halála után pedig úgy tűnt, örökre dobozban marad az anyag. A film mégis megszületett, Robert Clouse amerikai rendező egy teljesen új történetet írt a már felvett összecsapásokhoz, és kvázi „feltámasztotta” a Sárkányt: az új jelenetekben három dublőrrel játszatta el Lee szerepét, valamint az arcközelikhez korábbi filmjeiből ragadott ki képsorokat, hogy megteremtse az illúziót.
Egy táska rejtélyes fényei – Miről szól?
Billy Lo-t (Bruce Lee), a sikeres filmszínészt egy Steiner nevű maffiózó (Hugh O’ Bien) felkéri, hogy működjön vele együtt, azonban Billy visszautasítja az ajánlatot. Válaszképpen Steiner és főnöke, a nagykutya Dr. Land (Dean Jagger) ráküldik embereiket a sztárra és énekes barátnőjére, Ann Morris-ra (Colleen Camp). Egy forgatás során Land egyik embere golyót repít Billy-be, aki bár súlyosan megsérül, szerencsés módon túléli a támadást. Miután felépül, elhatározza, hogy megrendezi saját temetését, majd álruhákba bújva felkutatja a bűnbanda tagjait, hogy egyenként végezzen velük.
Apró különbségek – Hol jön QT a képbe?
Tarantino és a Halálos játszma közötti kapcsolat több, mint szembetűnő: a Kill Bill első részének véres fináléjában a Menyasszony Bruce Lee sárga tréningruhájához hasonlatos viseletet ölt magára. S hogy miért esett a választás Lee kultikus ruhadarabjára? A Kill Bill logikája szerint azzal, hogy a Menyasszony az Államokból Ázsiába repül, az amerikai filmek világát hátrahagyva a keleti filmek birodalmának szabályai szerint kell cselekednie. A ruha így nemcsak a Menyasszony cool kinézetének erősítését szolgálja, hanem átvitt értelemben egy kungfu hős erejével is felruházza. Mindemellett QT a sárga-fekete kombinációt filmjei járgányain is felhasználta: a Menyasszony kill bill-es motorja vagy a Halálbiztos lánycsapatának verdája is hasonló fényezést kapott. Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy az expresszív színhasználat nagyban hozzájárult a Kill Bill sikeres promóciójához is, mivel a figyelemfelkeltő sárga-fekete színeket a posztereken is alkalmazták. Mindez a japán forgalmazóknak annyira megtetszett, hogy a későbbi Tarantino-filmek reklámozásában (Halálbiztos, Becstelen Briganytk) is tovább folytatták a trendet.
Megmondom én nektek, miről szól a Like a Virgin! – Verdikt
A Halálos játszma egy igazi (B-)filmtörténeti kuriózum és a szó szoros értelmében vett fércmű, hisz Robert Clouse úgy forgatatta le a Sárkány utolsó filmjét, hogy a játékidő nagy részében az igazi Bruce Lee fel se tűnik, csupán korábbi filmjeiből kiragadott képek és képsorok (Billy Lo filmbéli forgatásain a Tomboló ököl és A sárkány útja idéződnek fel), valamint a kamerának hátat fordító dublőrök helyettesítik őt. Az újonnan leforgatott és a régi jelenetek összemosása így különösen fura hangulatot kölcsönöz a filmnek (ennek legszélsőségesebb példája, mikor az egyik jelenetben a tükörből ellenségére visszapillantó dublőr testére rámontírozták Lee arcát). Mégis a film utolsó tíz perce, a Bruce Lee eredeti elképzelései szerint felvett pagoda-harcjelenetek méltán emelik kultstátuszba a filmet. Akinek a Kill Bill a kedvenc QT-filmjei között van, és a Kék Levelek Házában vívott hatalmas vérfürdő mellett kíváncsi a Menyasszony ruhájának kultúrtörténeti összefüggéseire is, annak a Halálos játszma kihagyhatatlan alkotás.