Navajo Joe – olasz-spanyol, 1966. Rendezte: Sergio Corbucci. Írta: Fernando Di Leo, Ugo Pirro, Piero Regnoli. Kép: Silvano Ippoliti. Szereplők: Burt Reynolds (Navajo Joe), Aldo Sambrell (Melvyn ”Vee” Duncan), Nicoletta Machiavelli (Estella), Fernando Rey (Rattigan atya). 93 perc.
Utazók, útra fel! – Mit kell tudni róla?
„Szerezzetek nekem dinamitot, és elmondom nektek, mi legyen a pénzzel!” mondja az indián címszereplő Corbucci Navajo Joe című spagetti-westernjében. Az olasz western-mester itt is a szubzsáner erőszakosabbik vonulata mellett tette le a voksát, ahogy az vadnyugati munkáinál megszokott volt. Ezúttal azonban nem a jól ismert nagykabátos, kalapos westernhőst tette meg főszereplővé, hanem a rézbőrű Navajo Joe-t, akit az akkor harmincadik életévébe lépett, amerikai sorozatokban bizonyított Burt Reynolds alakított. A televíziós színész eredetileg azt hitte, hogy egy Leone-filmben fog szerepelni, mire azonban megtudta, hogy a direktor Corbucci lesz, a tinta már megszáradt a szerződésén. Reynolds mellett a stáblistán megtalálhatjuk a Buñuel filmekből ismert Fernando Reyt is, aki egy kisebb szerepben, papként tűnik fel. A film zenéjét Ennio Morricone szerezte, akinek a Navajo Joe volt első közös munkája Corbuccival.
Egy táska rejtélyes fényei – Miről szól?
A bandavezér Duncan és bűntársai indiánok skalpolásával keresik kenyerüket, azonban míg korábban bűnözőket kaptak el, ezúttal egy egész törzset lemészárolnak, a nőket és a gyerekeket sem kímélve. A helyi városi vezetés Duncanék kegyetlenségéért nem hajlandó fizetni, így a skalpvadász és csatlósai egy Esperanza nevű település felé tartó vonatot terveznek kirabolni. Bár a sikeres akcióhoz minden feltétel biztosított, tervüket akadályozza az indián Navajo Joe, aki segít Esperanza lakosainak felvenni a harcot a bűnbanda ellen. Az indián harcost azonban valójában a bosszú hajtja, mivel Duncanék az ő törzsét mészárolták le.
Apró különbségek – Hol jön QT a képbe?
Ahogy azt már a sorozatunk során említettük, QT nagy rajongója Corbucci munkásságának, a tavaly közzétett Top 20-as spagetti-western összeállításában is négy helyezett a maestro filmjei közül került ki. Tarantino a Navajo Joe-ból három Morricone számot is kölcsönzött a Kill Bill második részéhez, melyben – ahogy az a fanok által is köztudott – a western utalások domináltak. A The Demise of Barbara és a The Return of Joe című szerzeményt Tarantino Bill haláltusájának, utolsó méltóságteljes lépteinek aláfestéséhez használta fel, míg az erőteljes, sípokkal kísért A Silhouette of Doom-ot a Kill Bill Vol. 2 főcímzenéjének, valamint Beatrix Kiddo és Elle Driver lakókocsiban vívott párharcának aláfestő zenéjévé tette meg. QT zenehasználati receptje ugyanaz, mint Corbucci későbbi alkotásánál, A zsoldosnál: a széles pusztákon játszódó jelenetek zenéit szűk terekkel (koporsó, lakókocsi) párosítja, azonban ezúttal a vágást is a ritmushoz igazítja. Így Morricone tételei, melyek Corbucci westernjében puszta háttérzeneként működnek, a Kill Bill díváinak macskaharcában vérbeli adrenalinfokozóvá avanzsálnak. Tarantino A Silhouette of Doom-ot humoros célzattal is felhasználta: a Kill Bill 2 banálisan egyszerű, a mozivásznon hatalmas betűkkel megjelenő „Vol. 2” főcíme Morricone művének szigorú, sípoktól és kórustól hangos részénél úszik be. A zenék mellett ki kell emelni Navajo Joe alakját, akinek - hasonlatosan a Becstelen Brigantyk Aldo Raine hadnagyához - ugyancsak indián vér csörgedezik az ereiben, és késével vés jelet áldozatainak homlokába (mellesleg Tarantino a Quentin nevet a hatvanas évekbeli Gunsmoke című sorozat Burt Reynolds által játszott főszereplőjéről kapta).
Megmondom én nektek, miről szól a Like a Virgin! – Verdikt
A Navajo Joe nem tartozik Corbucci legerősebb alkotásai közé, a történet kifejezetten sovány, A zsoldosra jellemző poltikai tartalom is pár mondattal el van intézve, a szereplők (beleértve a címszereplőt is) egysíkúak, és ezúttal az olasz mesterre jellemző csavaros megoldások is hiányoznak, helyettük marad a vérgőzös leszámolás. Mégis hálásak lehetünk Tarantinónak, hogy jó videotékáshoz híven egy kevésbé ismert mozit vett le a polcról, és tisztított meg a vastag porrétegtől, hisz beemelt a filmes köztudatba két homályba veszett Morricone-szerzeményt. Ezért, ha Navajo Joe bosszúhadjárata miatt nem is, de a neves komponista zenéi miatt megér egy próbálkozást Corbucci westernje.