A március elején kezdődő grandiózus összművészeti esemény mintegy 160 kortárs művész közreműködésével több mint két hónapon át ingyenes programokkal (gyermekfoglalkozásokkal, táncházzal, koncertmaratonnal, tárlatvezetésekkel, szinkronizációs játékkal és számos filmvetítéssel) várja az érdeklődőket a Pesti Vigadóban, az MMA székházában.
Március 2. és május 7. között látogatható az Essentia Artis, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 2023-ban végzett művészeti ösztöndíjasainak kiállítása és programsorozata. Az esemény keretében az építészet, a film- és fotóművészet, az irodalom, az ipar- és tervezőművészet, a képzőművészet, a népművészet, a színház, a zene és a művészetelmélet területén tevékenykedő alkotók mutatkoznak be. Az iski Kocsis Tibor és Szentgyörgyi Szandra kurátorok közös munkája nyomán rendezett idei kiállítás egy képzeletbeli utat nyit meg, ahol a különböző művészeti területek között létrejött mikro- és makronarratívák mentén végighaladva, a látogató felfedezheti a Kárpát-medencei vizuális kultúra új horizontjait. Az érdeklődők olvasósarokban ismerhetik meg az irodalmi és művészetelméleti tagozat ösztöndíjasainak műveit, ezáltal is teljesebb képet kapva az ötven év alatti kortárs magyar alkotók programjáról, szellemi és érzelmi hátteréről, inspirációinak forrásairól az MMA székháza 6. emeleti kiállítótereiben.
Március 24-én a kiállításhoz kapcsolódó programsorozat SzinpadOn-Reflektorfényben a színház-, cirkusz- és filmművészet című második tematikus napján a gyermekek cirkuszművészeti workshop keretein belül leshetnek be a szórakoztatás kulisszatitkaiba Egyed Brigitta színésszel. Az érdeklődők szinkronszínészként is kipróbálhatják magukat és az olimpikonok bőrébe bújhatnak B. Nagy Ervin animációs filmjeinek segítségével. Az animációs tervezőművész 2014 óta dolgozik a „CSEREBOGARAK” – Animációs történetek magyar bajnokokról című sorozattervén. Mindegyik epizód más sportolót és másik sportágat mutat be, és a bajnokok ifjúkorára helyezi a hangsúlyt.
A nap folyamán dokumentumfilm mutatja be a magyar származású William Fox és Adolph Zukor személyes történetét. Emléküket Hollywood két jelentős filmstúdiója, a Paramount Pictures és a Twentieth Century Fox viszi tovább. A rövidfilm egyedülálló időutazást kínálva repíti vissza a nézőt a századfordulós Európába és az Egyesült Államokba, megidézve a két mogul nézőpontján keresztül Hollywood hős- és aranykorát. A vetítést követően az alkotó, Takó Sándor beszél a produkció születésének hátteréről.
Csuja László filmrendező lírai found footage dokumentumfilmeket készített a Magyar Filmhíradók anyagaiból. Egyik ilyen az Allegro, amely egyszerre ünnepli a hajköltemények és a fodrászmesterség érzékiségét, egyúttal le is leplezi azt, ahogy a divatipar tárgyiasítja a nőket. Az ötperces filmvetítést követően az alkotó az elmúlt 150 év szépségideáljairól, illetve a mesterség és a művészet viszonyáról beszélget vendégével.
A színházi szakralitásról Horváth Márk színművész, bábszínművész, díszlet- és bábkészítő beszélget vendégeivel. A diskurzust megelőzi az Egyszemélyes passió, avagy a mi Urunk, Jézus Krisztus kínszenvedése mindanégyevangélista és Horváth Márk szerint című szakrális bábjáték ide vonatkozó részletének bemutatása.
A filmszakmai programok zárásaként egy különleges technikával készült dokumentumfilm ismerteti meg a közönséggel a II. világháború alatt embereket mentő katolikus papnövendék, Baranski Tibor életét. A film ezzel párhuzamosan Kun páter, a nyilas szerzetes rémtetteit is megjeleníti. Az alkotás a magyar történelmi emlékezet méltó részévé emeli, felmutatva az emberség végső győzelmét a terror felett. A film rendezőjével, Mózes Gergellyel Buglya Sándor filmrendező és Haris László fotóművész beszélgetnek.
A 2024. március 1 - május 7. között zajló ESSENTIA ARTIS programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. A tematikus programokra jelentkezők a tárlatot az esemény napján ingyenesen tekinthetik meg. Részletes információ és regisztráció: essentiaartis.com