A Filmvilág júliusi számában olvasható, Dumaszínpad című cikkemben leírtakat szeretném illusztrálni néhány YouTube-os videóval az ott megjelent korszakolás szerint. A videók angol nyelvűek, a megértésükhöz elengedhetetlen az angol nyelv ismerete.
1. Kezdetek
A televízió elterjedésével egy időben szinte az összes nagy vaudeville-konferanszié saját műsort kapott, lássuk most Jack Benny egyik klasszikussá nemesedett kabaréjelenetét, amelyet a Jack Benny Programban láthatott az amerikai közönség.
2. "Borscht Belt" iskola
A cikkben ugyan nem említettem meg a nevét, de a színészként is ismert Rodney Dangerfield is ehhez a vonalhoz tartozott. Lássuk, miféle humorról van itt szó:
3. '50-es évek
Mort Sahl-ról nem mutatok videót, mert ő nem örökzöld témákkal dolgozott, poénjain az tud ma nevetni, aki behatóan ismeri az '50-es évek Amerikájának politikai klímáját. Így aztán álljon itt egy rövid, keserédes klip a legendás Lenny Bruce-ról:
4. '60-as - '70-es évek
George Carlin a jó borokhoz hasonlóan nemesedett a korral, 68 évesen például egy zseniális, a modern emberről szóló acapella rappel nyitotta meg a Life is Worth Losing című egészestés előadását:
5. '80-as évek
Bill Hicks-et vétek lenne kihagyni (friss hír, hogy életéről Russell Crowe fog filmet rendezni), de ezt most mégis megteszem, helyette inkább arról az Eddie Murphy-ről mutatok egy felvételt, akiről egyáltalán nem közismert, hogy milyen kiváló stand-upos volt. Az alábbi videón a funk-atyaúristen James Brown-t parodizálja:
6. '90-es évek
Chris Rock legismertebb stand-up specialjének (Bring the Pain) leghíresebb, legtöbbször idézett részlete következik:
7. 2000-es évek
Napjainkhoz közeledve előbb az alternatív stand-up atyamesterétől (Patton Oswalt) lássunk egy klipet, amint a civilizáció és a vallás kapcsolatáról beszél, utána pedig a fősodorbeli amerikai stand-up jelenlegi császárától, Louis CK-től nézzünk meg egy felvételt, amelyen a fiúk és a lányok közti különbségeket taglalja (bízom benne, hogy a Louie című csúcsteljesítményét minden angol nyelven értő magyar figyelemmel kíséri - a Filmvilág májusi számában már ejtettünk róla pár szót - a szerk.):
8. Bónusz: Don Rickles és a Celebrity Roast-jelenség
Don Rickles az ún. insult comedy első és a mai napig megközelíthetetlen képviselője. Előbb róla mutatok egy videót, amin Martin Scorsese-t osztja az olasz-amerikai direktor életműdíj-átadása kapcsán rendezett gálavacsorán. Azután lássunk két klasszikus felvételt a The Dean Martin Celebrity Roastból: elsőként Groucho Marx kifinomultan megsemmisíti Johnny Carsont, a késő esti talk show-k doyenjét, azután pedig Orson Welles a műsortól szokatlan módon, zrikálás nélkül mond egy csodálatos beszédet James Stewartról.