Filmvilág blog

Vasárnapig ingyen nézhető a Lúdas Matyi a FILMIO-n

2022. január 21. - filmvilág

ludas_matyi.jpg

Mától vasárnap estig ingyenesen megtekinthető hat remek magyar animáció a Nemzeti Filmintézet streaming oldalán, a FILMIO-n a magyar kultúra napja alkalmából. Az ünnepi válogatásban szerepel Dargay Attila legendás alkotása, a LÚDAS MATYI, továbbá öt különleges rövidfilm. 

A magyar animáció legnépszerűbb egész estés filmjeként jegyzett Lúdas Matyi Fazekas Mihály verses elbeszélésének feldolgozása Dargay Attila rendezésében. A Lúdas Matyira megjelenésekor mintegy 2,5 millió néző váltott jegyet a mozikban, sikere azóta is töretlen. Az elbeszélésből Nepp József, Romhányi József és Dargay írták meg a forgatókönyvet, az emberkaraktereket Jankovics Marcell tervezte, aki közel két évig dolgozott a figurákon. A szegény, de eszes libapásztor fiú történetét elmesélő Lúdas Matyi időtlen mestermű, minden korosztálynak tanulságos és mulatságos. 

A Pannónia Filmstúdió alapításának 65. jubileumát ünnepeljük idén. Az 1957-ben létrejött legendás műhelyben több generáció számára is meghatározó alkotások készültek, mint a Vuk, a Pom Pom meséi, a Macskafogó, a Lúdas Matyi és sok-sok izgalmas rövidfilm is. A magyar kultúra napja alkalmából Reisenbüchler Sándor, Richly Zsolt, Jankovics Marcell, Varsányi Ferenc, valamint Keresztes Dóra és Orosz István egy-egy alkotásával kínál ízelítőt a Nemzeti Filmintézet a Pannónia Filmstúdió gazdag hagyatékából. 

A NAP ÉS A HOLD ELRABLÁSA, Reisenbüchler Sándor animációs rövidfilmje (1968) – Juhász Ferenc népmese feldolgozásában az emberi gonoszság következtében eltűnnek az égitestek az égboltról. 

SZVIT, Richly Zsolt animációs rövidfilmje (1969) – Öt közismert magyar népdal csendül fel az etűdben, a dalok képi megjelenítéséhez a magyar népi díszítőművészet letisztult motívumai adják a sorvezetőt. 

HÍDAVATÁS, Jankovics Marcell animációs rövidfilmje (1969) – A hatalom kritikája és a protokoll üres formáinak kifigurázása, amit valós esemény inspirált: az 1960-as évek első felében volt az Erzsébet híd rekonstrukciója és az újjáépített híd átadása. 

MÉZES-TÁNCOS, Varsányi Ferenc animációs rövidfilmje (1975) – A film különlegessége, hogy a főszereplők marcipánból készültek és a népdalok a Sebő Együttes előadásában csendülnek fel, a dalokat a fiatal Sebestyén Márta énekelte, akinek ez volt az első filmes közreműködése.

GARABONCIÁK, Keresztes Dóra és Orosz István animációs filmje (1985) – Az ősi varázsszövegekre épülő film archaikus elemekkel, a sámánhit emlékeivel egyike a magyar animáció leghipnotikusabb alkotásainak. 

A Nemzeti Filmintézet által indított FILMIO-n jelenleg mintegy 400 magyar film közül válogathat a közönség. A streamingszolgáltatás okostévé alkalmazásokon keresztül is elérhető.

A bejegyzés trackback címe:

https://filmvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr2816820382

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása