256 film, közülük 55 versenyfilm 4 nap alatt 2015. október 15-18-ig Szolnokon, a Nemzetközi Tudományos Filmfesztiválon a Tisza Moziban.
Kéz a kézben jár a tudomány a művészettel. Különleges felfedezések, a természet szépségei tudományos köntösben, történelmi események felidézése, globális kérdések és pszichológiai megközelítések. Dokumentumfilm, természetfilm, játékfilmes elemek. Egyszóval sokszínűség jellemzi idén is a szolnoki Nemzetközi Tudományos Filmfesztivált.
A versenyprogramba kerülő 55 film közül néhány: Everglades – A vízjárta vadon, Vad Szigetköz - A szárazföldi delta olyan természetfilmek, amelyeket tátott szájjal nézhet, aki igazi vizuális élményt vár. A gyógyítás területén kalandozik többféle téma és megközelítés. A Lyme, a kór, amely már több ezer éve velünk él. A hetvenes években egy connecticuti kisváros több gyereke rejtélyesen megbetegedéséről mindenki másként vélekedett. A településről kapta a nevét a betegség. A bennünk rejlő védelem a vérkeringésben működő természetes tumorellenes védelem felfedezése és annak bizonyítása. Egy hangsor vibroakusztikus alkalmazását mutatja be különböző terápiás szakterületeken a Hangok szárnyán.
A kenguru komplexus azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy a fejlődésben visszamaradt gyermek a szülőtől mikor és hogyan képes, képes-e egyáltalán függetlenedni. A globális kérdések köre modern felfogásban, azaz hogyan épül fel egy virtuális világ a valósban a Nagyvilági adatok – A digitalizált bolygó. Az vagy, amit megeszel – e téma kérdések özönét veti fel, ha arra gondolunk, hogy a jóléttel növekszik az igény a minőségi ételek fogyasztására, de a tömeggyártás következtében a táplálék forrásától távol került a fogyasztó. Fókuszban a helyzethez vezető körülmények, az előnyök, hátrányok. (Globál menü) Klasszikus tudományosnak nevezhető alkotás a Rosetta, az üstökösvadász: utazás az élet eredetéhez. A Meglepő matematika azt juttatja eszünkbe, de jó lenne, ha így oktatnák az iskolában ezt a tudományt. A tartótiszt teljesen új szemszögből mutatja be a Kádár-korszak állambiztonsági munkájának egy szeletét.
A zsűri tagjai: Kiss László a zsűri elnöke, csillagász, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Zalán Vince filmkritikus, szerkesztő, címzetes egyetemi docens, Balázs Béla-díjas, Medveczky Balázs, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. televíziós igazgatója.
A versenyprogram vetítése a fesztivál első három napján 9-19 óráig a Tisza Mozi „A” termében tart, miközben információs vetítésekre a „B” teremben kerül sor.
Minden program ingyenesen látogatható!
A szolnoki Nemzetközi Tudományos Filmfesztivál ünnepélyes díjátadó gálája október 17-én 19.30-kor a Szolnoki Galériában kezdődik.
2015 a Fény Nemzetközi Éve. Ehhez több programmal kapcsolódik a filmfesztivál.
A 120 éves a film programban október 16-án a film közösségépítő szerepéről előadás, majd kerekasztal beszélgetés lesz. A szakma minden területéről érkeznek résztvevők. Október 17-én pedig Janovics Jenő munkásságára emlékeznek szakemberek. A 70 éve elhunyt kolozsvári színigazgató, rendező az első világháború előtt Párizsból vitt kamerával és operatőrrel vágott bele a filmgyártásba.
Pénteken 18 órakor Pálfi György Final cut: Hölgyeim és uraim című filmjének vetítése után közönségtalálkozó lesz az alkotókkal.
A szolnoki Nemzetközi Tudományos Filmfesztivál védnöke Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
A fesztiválra nevezett filmek közül 19 a Magyar Média Mecenatúra program támogatásával készült.