Filmvilág blog

Ma indul a jubileumi Román Filmhét az Urániában

2015. október 13. - filmvilág

Október 13. és 17. között tizedik alkalommal rendezik meg a legfrissebb román filmtermésből válogató Román Filmhetet. A fesztiválsikereket is felvonultató válogatás az Amerika, itt vagyunk! című komédia díjmentesen látogatható vetítésével kezdődik az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

Tizedik éve már, hogy a Román Kulturális Intézet az Uránia Nemzeti Filmszínházzal együttműködésben, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával elhozza Budapestre a kortárs román filmművészet kiemelkedő alkotásait és alkotóit. Nem akármilyen tíz év áll mögöttük, hiszen a kétezres évek eleje óta a román film új hulláma, legújabb generációja világszerte fogalommá vált. Társadalmilag érzékeny és történelmileg tudatos filmek, koncentrált drámai helyzetek, kimagasló színészek és megannyi egyéni szerzői hang jellemzi alkotásait.

roman-filmhet-2015-grafika2.jpg

Néhány elkötelezett forgalmazónak és a hazai art moziknak köszönhetően az évtized számos kulcsfontosságú román filmje – többek között a Lazarescu úr halála, a 4 hónap, 3 hét és 2 nap vagy A dombokon túl – országos szinten is eljutott a magyar mozikba, a kortárs román film gazdagságát és különösen műfaji sokszínűségét azonban csak a Filmhét nézői tudták igazán megtapasztalni. A 2015-ös Román Filmhét a korábbi évekhez hasonlóan izgalmas programot ígér, az idei kínálatban szerepel a közelmúlt szellemi örökségét elemző dráma, vígjáték, történelmi film és politikai thriller is.

Az idei Filmhét 2015. október 13-án 17:30-kor sajtótájékoztatóval kezdődik az Uránia Kávéházban, melyet 18:30-kor a Răzvan Săvescu által jegyzett Amerika, itt vagyunk! című film magyarországi bemutatója követ. A helyzetkomikumokkal teli road-movie-ban hat romániai színművész álmait kergetve vág neki Amerikának egy Bukarest környéki kisvárosból, hogy meghódítsa New York színpadait, de nem minden alakul a tervük szerint.

A filmhéten további hat játékfilmet vetítenek az Urániában, többségük sikerrel szerepelt a nemzetközi fesztiválokon. Látható lesz Andrei Gruzsniczki Quod Erat Demonstrandum című fekete-fehér filmdrámája a tudományos elkötelezettségről és titoktartásról. A nyolcvanas évek derekán játszódó történetben nyomozás indul egy tehetséges román matematikus után, aki azt tervezi, hogy új elméleti munkáját kicsempészi a tengerentúlra.

Cristian Comeagă felnőtt nézőknek ajánlott, A kiválasztott című filmjében egy egykori rendőrtiszt szabadságát keresve visszatér Romániába, ahonnan évtizedekkel ezelőtt épp a szabadság reményében menekült el.

a-kivalasztott.jpg

A román-bolgár-magyar koprodukcióban készült Miért én?, Tudor Giurgiu feszült thrillere egy fiatal és ambiciózus ügyész történetét mutatja be, akire egy igen érzékeny ügyet bíznak: korrupcióval vádolt idősebb kollégáját kell bíróság elé állítania, akár megfelelő bizonyítékok hiányában is.

Iulia Rugină komédiája, a Love Building 2. elődje alacsony költségvetésű sikerfilm volt egy olyan csoportterápiás táborról, ahol fiatal párok szakemberek segítségével próbálnak kilábalni kapcsolati gondjaikból. A budapesti közönség a 9. Román Filmhéten láthatta a remek randizós darabot, amelynek sikere arra sarkallta az alkotókat, hogy folytassák a párterapeuták történetét.

Corneliu Porumboiu román rendező elmét megdolgoztató vizuális intelligenciája és abszurd világlátása ölt mozgóképes formát az Amikor Bukarestre leszáll az éj, avagy metabolizmus című filmben, amelynek cselekménye egy filmforgatás körül zajlik, főszereplője egy filmrendező, aki a forgatás vége előtt pár héttel gyomorfekélyt színlel producerének, hogy több időt tölthessen a filmjében szereplő csinos színésznő társaságában. Porumboiu filmjét a 2014-es Rigai Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb 50 európai film közé választották.

love-building-2.jpg

Végül október 17-én Radu Jude Ezüst Medve-díjat elnyert történelmi drámája, az Aferim! zárja az idei Román Filmhét programját. A XIX. századi Havasalföldön játszódó történet tele van színes karakterekkel és humorral, miközben egy fontos, elhallgatott témáról beszél: az évszázadokon át létező cigány rabszolgaságról - egy olyan jelenségről, amely nem igazán része a köztudatnak és kevés szó esik róla, annak ellenére, hogy a hatásai mai napig érződnek.

A filmeket eredeti nyelven, magyar felirattal vetítik, kedvezményes 1000 Ft-os jegyáron. A nyitó díszvetítésre a belépés díjtalan, regisztráció az Uránia honlapján és jegypénztárában lehetséges.

A filmhét részletes programja a www.urania-nf.hu honlapon olvasható.

A bejegyzés trackback címe:

https://filmvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr347965442

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása