Első magyar alkotóként Mészáros Márta kapja az Európai Filmakadémia életműdíját. A Nemzeti Filmintézet ingyenesen nézhetővé teszi hétfő estig Mészáros Márta ELTÁVOZOTT NAP című, Kovács Kati főszereplésével készült első mozifilmjét és a SZÉP LÁNYOK, NE SÍRJATOK! című generációs kultfilmjét a FILMIO-n
A hír kapcsán Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke elmondta, hogy Mészáros Márta filmjei közül a Nemzeti Filmdigitalizálási és Filmrestaurálási Program keretében a Filmarchívum és Filmlabor munkájának köszönhetően 11 alkotás újulhatott meg.
Eltávozott nap (1968)
Mészáros Márta első mozifilmjében Kovács Kati játssza a főszerepet, Illés zenéjére táncol, és szerelmet remél.
Az Eltávozott nap főhőse állami gondozásban nőtt fel. Szülei keresésére hirdetést ad fel, amire egyszer csak válasz érkezik. Mészáros Márta debütáló alkotását a párizsi diáklázadásokkal egyidőben mutatták be. A filmet Kovács Kati természetes alakítása mellett az érzékeny témaválasztás és a szinte eszköztelennek ható, minden sallangtól mentes elbeszélésmód teszi a gazdag életmű markáns nyitódarabjává.
Szereplők: Kovács Kati, Horváth Teri, Szirtes Ádám, Kozák András, Agárdi Gábor
Szép lányok, ne sírjatok! (1970)
Mészáros Márta harmadik mozifilmje emlékezetes képet rajzol a 68-as generáció szabadabb életérzéséről a napi munka, szerelmek, bulik és koncertek között.
Öt fiú és egy lány galerit alkotnak, rajonganak a beat-együttesekért, koncertről koncertre kísérik őket. Az egyik fiú menyasszonya beleszeret egy zenészbe, a féltékeny vőlegény szabad választást ad a lánynak, aki ezért a gesztusért újra, igazán beleszeret.
A Szép lányok, ne sírjatok! a beat korszakban fellazuló társadalmi struktúrákat elemzi, miközben a 60-as évek legnépszerűbb beat-együttesei: a Metró, a Szíriusz, a Kex zenélnek. A film pontos lenyomata annak a bulizós, depressziós korhangulatnak, amely 68-as mozgalmak leverését követően meghatározó volt Európában.
Szereplők: Zala Márk, Jarka Schallerová, Balázsovits Lajos, Blaskó Péter, Bujtor István