Filmvilág blog

#179 - Különválás, A próba, Black Mirror, The Last of Us, Mountainhead

2025. július 02. - filmvilág

proba2.jpg

Legutóbbi adásunkban 2025 eddigi legjobb filmjeit toplistáztuk, ezúttal a sorozatokon a sor, de listázás helyett most csak végigmegyünk az év eddigi legfontosabb bemutatóin – vagy legalábbis azokon, amelyeket láttunk, plusz az Utódlás showrunnerének új filmjét (Mountainhead) is kitárgyaljuk. Az adás spoileres.

Menetrend:
00:01:00 - Mountainhead
00:15:45 - A stúdió
00:27:50 - Black Mirror - 7. évad
00:58:05 - The Last of Us - 2. évad
01:15:30 - Különválás 2. évad
01:41:15 - A próba 2. évad
02:20:10 - Dénes Japánról, Dél-Koreáról és az Andorról

Tovább

Itt a júliusi Filmvilág!

202507.jpgMAGYAR FÜGGETLENEK
Miközben a nyugati filmiparban évtizedes hagyománya van a függetlenfilmezésnek, addig hazánkban nem beszélhettünk valódi tömeget alkotó függetlenfilmes szcénáról – egészen eddig. Az új magyar függetlenek a 2020-as években kezdtek olyan szinten teret hódítani, hogy már nemcsak finanszírozási szempontból, de az ebből fakadó esztétikai ismérvek mentén is lehet részletesen tárgyalni az általuk készített filmeket.

Vajda Judit: Meglopva bár, de törve nem (Kortárs magyar független filmek)
Soós Tamás Dénes: „Célom volt, hogy a női szemszögemet belevigyem” (Beszélgetés a Csókoljál meg, Kiscsillag! alkotóival)  

Szarka Judit: Önismereti leckék felsőfokon (Telex: Az elárult generáció – Partizán: 10 év gyűlölet)  
Csuja László: Burleszk a nappaliban (A Remsey-filmszínház)  

KRÍZISMOZI
Az izrael-palesztin konfliktustól kezdve a diktatúra és a patriarchátus ellen meztelen keblekkel lázadó ukrán feministákon át egy csak elsőre apolitikusnak tűnő közkedvelt rendező, Wes Anderson világnézetéig számos társadalomkritikus téma előkerült a közelmúltban bemutatott vagy a hamarosan moziba kerülő filmekben.

Baski Sándor: Palesztin sorsok (Az ismeretlenbe)  
Kovács Kata: Meztelen keblekkel a patriarchátus ellen (Charlène Favier: Oxana)  
Tóth-Gyóllai Orsolya: „Én így élek túl, filmet csinálok” (Beszélgetés Charlène Favier-vel)  
Pethő Réka: Megváltás luxuscsomagolásban (Wes Anderson világnézete)  

Tovább

"Önszabotázst hajtok végre"

Beszélgetés Nathan Rabinnel


Valószínűleg a "Manic Pixie Dream Girl"-terminus szülőatyjaként ismert, de a The A.V. Club szórakozásszekciójának egykori főkritikusa és a megszűnt The Dissolve alapító tagja – Scott Tobias és Keith Phipps oldalán – jóval sokoldalúbb.

Emlékiratot közölt (The Big Rewind), összegyűjtötte a filmtörténet legendás bukásait (My Year of Flops, ennek keretében jelent meg az MPDG-definíciót tisztázó Elizabethtown-kritika). "Weird Al" Yankovic (The Weird Accordion to Al), a Phish és az Insane Clown Posse (You Don't Know Me But You Don't Like Me) krónikása, valamint előszeretettel gázol a szennykultúra bugyraiban (The Joy of Trash), ahogy spekulatív fikciótól (7 Days in Ohio, Kanye & Trump) vagy Postal-monográfiától sem zárkózik el. 2017. áprilisa óta blogján, a Nathan Rabin's Happy Place-en értekezik politikáról és kommersz vadhajtásokról. Substackjén, a Nathan Rabin's Bad Ideasön premierrecenziókat tárol. Három rovat élén állt a Rotten Tomatoesnál (The Simpsons Decade, Sub-Cult, The Zeros), A hollywoodi giccs támadása című Netflix-dokumentumfilm egyik megszólalója, egyéb vonatkozó cikkei a Time-ban és a Vanity Fairben olvashatók. 

Legutóbbi, magnum opusnak titulált, 9. könyve, a filmgyártásról regélő amerikai filmeket leltározó The Fractured Mirror ismeretanyaga 2015 óta halmozódik és a TCM Backlotból nőtte ki magát egy kb. 500 címből álló, 524 oldalas monstrummá. A kötethez időközben Greg Sestero (The Disaster Artist) írt laudációt.

Hogyan kutattál a témában? Kulcsszavak és adatbázisok áttekintésével?

Tovább

A Hogyan tudnék élni nélküled? lett a legjobb film a MOZ.GO-n

mozgo2025.jpg

Június 21-én kiosztották a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál díjait.  A díjakat ötfős zsűri ítélte oda, amelynek elnöke Für Anikó volt, tagjai Pacskovszky József rendező, Romwalter Judit producer, Horváth Csaba, a Nemzeti Filmintézet marketing- és kommunikációs igazgatója, valamint Tóth István Zoltán a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. tartalomért felelős igazgatója.

Für Anikó a gálán azt mondta: maga is megtapasztalta, mennyire elhivatottan és professzionálisan végzik a munkájukat a mai fiatal filmes szakemberek. Olyan rengeteg tehetség van a területen, hogy azt érdemes meglátnia az egész világnak - emelte ki, a filmek támogatására buzdítva.

A játékfilm kategóriában a Hogyan tudnék élni nélküled?, a tévéfilmek közül az Ők tudják, mi a szerelem, a tévésorozatoknál pedig a S.E.R.E.G. lett a legjobb.

A legjobb rövid dokumentumfilm a Változó vadon - Az én északom című alkotás, a legjobb egész estés dokumentumfilm pedig a KIX lett. A legjobb animációért járó díjat megosztva a Cipők és paták, valamint a Kutyafül kapták, míg a legjobb kisjátékfilm a Kecskeének lett.

A legjobb producernek Kirády Attilát (Hogyan tudnék élni nélküled?), a legjobb rendezőnek Lakos Nórát (Véletlenül írtam egy könyvet), a legjobb operatőrnek Dévényi Zoltánt (Lepattanó, Ványa bácsi - Buborékkeringő), a legjobb forgatókönyvírónak Nagy Anikó Máriát és Lukácsy Györgyöt (1968 - Egy szerelem rekonstrukciója) választották.

Tovább

Dokumentumfilm készül a 100 éve született Makk Károlyról

makk_karoly_2.jpg

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a 100 éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm az NFI támogatásával.

A Bélyeg című film az 1954-es svájci világbajnoki döntőről szól, amit az Aranycsapat a németekkel játszott. A meccset megelőző néhány napban az egész ország a csapat győzelmének szurkol, bajnok lesz-e a magyar válogatott és vele együtt a magyar nép, illetve a kommunista rezsim?
A forgatókönyvíró Pajer Róbert és Maruszki Balázs, a producer Romwalter Judit. A film rendezője Pajer Róbert. (NFI támogatás: 415.000.000 Ft)

A Sápadt arcocskák - a hollandiai gyermekmentő akció című dramatizált dokumentumfilm azt a mentőakciót mutatja be, amelynek keretében a református egyház, holland hittestvéreik segítségével, mintegy 60000 magyar gyermeket vonatoztatott Hollandiába az elvesztett világháború utáni nyomor enyhítésére 1920-tól.
A film forgatókönyvírója és rendezője Sáfrány József, producere Czeiner Katalin.
(NFI támogatás: 17.162.000 Ft)

Tovább

2025 legjobb filmjei (eddig)

bestof2025a.jpg

Folytatva a Filmvilág Podcast 10 éves hagyományát, ezúttal is toplistákkal értékeljük a félévet. Mivel közülünk hárman (Pozsonyi Janka, Pauló-Varga Ákos, Baski Sándor) a májusi cannes-i filmfesztiválon is részt vettek (Huber Zoltán pedig a Sundance-en januárban), az adás egyben rendhagyó fesztiválbeszámoló, illetve beharangozó is, mert több listázott film ősszel és télen (vagy 2026 tavaszán) fog csak a magyar mozikba eljutni.

Tovább

A Dögsúly nyerte a Friss Húst

dogsuly_01.jpg

Friss Hús Budapest rövidfilmfesztivál első Oscar-kvalifikáló kiadásán a legjobb élőszereplős rövidfilm Komáromy Bese DÖGSÚLY című alkotása, a legjobb magyar animáció pedig Sárdi Katalin ÜVEGHÁZ című filmje lett.

A MAGYAR VERSENYPROGRAM DÍJAI

A magyar versenyprogram hivatalos zsűrijének díjairól Buda Flóra Anna animációs filmrendező, Laurent Crouzeix, a Clermont-Ferrand Short Film Festival & Market társigazgatója és Anne Gaschütz, a Filmfest Dresden igazgatója, Locarnói Filmfesztivál Pardi di domani válogatóbizottságának tagja döntött.

A legjobb női színész Tóth Zsófia lett Hajmási Péter VILÁGVÉGE című filmjében nyújtott alakításáért, a legjobb férfi színész pedig Lengyel Benjámin (a KÉT FELNŐTT című filmben, Szántó Fanni rendezésében)

A Magyar Telekom Díja a Legígéretesebb 30 év alatti rendezőnek járó díját (300 ezer forint pénzdíjjal) Tóth Kristóf Zsolt kapta a TÚLPART, DENISA című filmért,mert megmutatta, hogy képes hatékonyan dolgozni különböző műfajokban, beleértve a vígjáték finom művészetét is”.

Elismerő oklevelet kapott Tőkés Anna THE LAST DROP című filmje „magával ragadó hangzásvilágáért, a torna versenyszerű világába való lenyűgöző bepillantásért és a kreatív történetmesélésért”, valamint Vácz Péter KUTYAFÜL című alkotása: Ez a film meghatott minket érett rendezével és őszinte megközelítésével. Nem mehettünk el mellette külön említés nélkül.”

Tovább
süti beállítások módosítása